1.3.5

Tallinna päeva etteütlusel pani end proovile tuhatkond kirjutajat

15. mail 2019 toimus traditsiooniline Tallinna päeva etteütlus, kus osales üle tuhande eesti keele huvilise. Etteütluse teksti kandsid ette äsja maailmameistri tiitli võitnud sportlane Kelly Sildaru ja muusik Reket.

Seekord toimus etteütlus Vabaduse väljakul ehk otse linna südames. „Ja kui me juba korraldame etteütluse avalikus linnaruumis, siis tekkis mõte luua ka eraldi eesti keele tänav – Harju tänavast saab omamoodi keeletänav, kus on võimalik külastada näitust ja teha palju muud põnevat,“ ütles ajalehes Pealinn ilmunud intervjuus ürituse eestvedaja, Tallinna linnapea Mihhail Kõlvart. „Lisaks etteütlusele saavad linnaelanikud osaleda veel mitmetel huvitavatel üritustel: eesti keele töötubades, seminaridel jne. Enne etteütlust korraldame huvilistele ka eesti keele tunde.“

Kui varasematel aastatel on kriitilisemaid keelereegleid üle korratud vahetult enne etteütlust, siis tänavu said kõik soovijad oma teadmisi värskendada juba varem. Pole ju tegu pelgalt võistlusega, vaid tähelepanu all on hea eesti keele oskus laiemalt. Tundi olid oodatud nii õpilased, kes soovisid enne eksameid õigekirja korrata, kui ka kõik teised inimesed, kelle jaoks korrektne eesti keel on oluline. Tunde viisid läbi: Reili Argus, PhD, Tallinna Ülikooli eesti keele professor, filosoofiadoktor eesti keele alal, Emakeele Seltsi keeletoimkonna liige; Merilin Aruvee, Tallinna Ülikooli emakeeleõpetuse ja rakenduslingvistika lektor; Helen Hint, Tallinna Ülikooli lingvistika lektor.

Osavõtt etteütlusest kujunes oodatust suuremakski, kirjutama tulid nii õppurid kui ka täiskasvanud ning proovile pani end ka linnapea. Kui keeruline oli tekst ning kuidas sellega hakkama saadi, saab näha Tallinna Televisiooni klipist Tallinna päeva etteütluse kirjutamine.

Tallinna päeva puhul Tallinna teemalise etteütluse kirjutamise traditsioon sai alguse 2013. aastal. Etteütlust saavad kirjutada nii õpilased, üliõpilased kui ka täiskasvanud, nii eesti kui ka muu keele kõnelejad, tuleb vaid eelnevalt registreeruda.

Tallinna päeva etteütluse korraldaja on Tallinna Linnavolikogu Kantselei koostöös Tallinna Haridusameti, Eesti Keele Instituudi, Tallinna Kirjanduskeskuse, Tallinna Ülikooli ja Tallinna munitsipaalkoolide eesti keele õpetajatega.

 

Leini Jürisaar, Tallinna Haridusamet

 

Tallinna päeva etteütluse avas Tallinna linnapea Mihhail Kõlvart

 

Teksti dikteerisid tuntud räppar Reket ning äsja maailmameistriks tulnud vigursuusataja Kelly Sildaru

 

 

Etteütlust kirjutas tuhatkond inimest, proovile pani end ka linnapea ise