3.47

Tallinna Lastesõim Mõmmik

Tallinna Lastesõime Mõmmik aasta teema oli „Avasta meeled“.

Sügisel toimus perepäev ja omavalmistatud hoidiste näitus-maitsmine. Isadepäeval Nõmme Loodusmajas sai jälgida sealsete asukate tegemisi, neid silitada ning käes hoida. Ühe lapsevanema eestvedamisel said lapsed teada politseitööst, nägid seest ja väljast politseiautot, kõige rohkem elevust tekitasid töötavad vilkurid.

Majasisestest ümberkorraldustest tulenevalt kasutati õppimiseks ära kõik ruumid ehk „Me õpime kõikjal“. Lastesõime koridoride seinad olid igal nädalal täis laste kunstitöid.

Leivanädalal valmistati ise leiba. Terve maja oli leivalõhnaline, vanemad said õhtul lastele järele tulles leiba maitsta.

Nõmme Gümnaasiumi 3. ja 5. klassi kadrideks riietunud tüdrukud tulid lasteaeda külla, esitasid eeskava ja tutvustasid kadripäeva kombeid. Kevadel etendasid koolilapsed loo „Nõiutud Tuks“.

Jõulukuul oli õues päkapikumaa ja toimusid advendihommikud. Vanemad valmistasid ise nii kuuseehteid kui päkapikukohvikusse iseküpsetatud hõrgutisi ja jõulukomme, lapsed ja õpetajad laulsid jõululaule koos Margus Kappeliga.

Eesti 101 auks korraldati isekootud sokkide näituse, mis sai tõeliselt värvikirev. Lapsevanemad tõid kaasa sokipaare, mis ilmestasid trepikodasid. Lastele jätkus uurimist tükiks ajaks, said õppida värve ja mustreid.

Vastlapäev oli suure lumega. Kelgurongkäiguga ja koolilaste abiga jõuti Tähe parki vastlaliugu tegema. Tagasi jõudes ootasid lapsi hernesupp ja vastlakuklid.

Pillidega tutvumise projektis kuulasid lapsed akordioni ja väikekannelt, tõid ise pille kaasa ning tegid orkestrit.

Lepatriinude rühm võttis osa Häirekeskuse korraldatud võistlusest „Lumest lumele 112“.

Aprill on Tallinna haridusasutustes südame- ja nutikuu. Südamekuul viis rännak Tähe parki, kus õpetaja Kätri eestvedamisel sai sporti teha. Nutikuu üritusele ehk Roboõhtule olid kutsutud lapsevanemad. Õpetaja Tairi jutustas Ozobotiga muinasjuttu „Kakuke“ ja korraldas õppemängu, kus Bee-Boti abiga tutvustas vanematele kevadlillede rahvapäraseid nimesi. Vanemad said ise joonistada radu Ozobotile. Paljud nägid neid pisiroboteid esimest korda.

Koostöös õpetajate ja lastevanematega sai teoks projekt „Söödavate taimede kasvatamine linnaruumis“. Visioonist ja kavandamisest jõuti valminud projektini suuresti tänu lapsevanematele, kes talgutel aitasid kõike ellu viia: kastides kasvasid lilled ja söödavad taimed.

Õppeaasta lõppes traditsiooniliselt aiapeoga, sel aastal mängis koos lastega Jänku-Juss.

 

Heli Aunap, Tallinna Lastesõime Mõmmik direktor

 

Kadrid lastel külas

 

Roboõhtu koos vanematega

 

Lõpupidu koos Jänku-Jussiga

 

Tallinna Lastesõime Mõmmik projekt „Söödavate taimede kasvatamine linnaruumis“

Projekti kutsus ellu Tallinna Keskkonnaamet, kelle eesmärgiks on arendada  lasteaedades keskkonnahariduslikku õppetööd, mitmekesistada seda oma aia rajamisega ja taimede kasvatamisega.

Lasteaed osales Tallinna Keskkonnaametis toimunud infoseminaril. Koostöös lasteaia personali ja lastevanematega arutati ümarlaudadel aia visiooni  ja selle tegemise võimaluste  üle. Mõtted said kirja pandud ja Tallinna Keskkonnaametile edastatud. Kavandatut märgati ning lasteaed sai toetust, et eemaldada hekk, hankida mulda ja seemneid, soetada tööriistu, komposter ja „vihmavaras“. Lisaks telliti lasteaeda lauamaterjal istutuskastide ehitamiseks. Eelkasvatamist vajavate taimede seemned külvavasid lapsed õppetegevuse käigus mulda. Kasvatati kõrvitsat, suvikõrvitsat, päevalille jm. Aprillis toimunud talgutel valmisid vanemate abiga kastid ja „putukahotell“ .Lisaks sellele istutasid vanemad õuna- ja kirsipuid ning marjapõõsaid. Nädalaplaanis kavandatud õuetegevustes külvasid lapsed salatit, redist, peterselli, aedtilli, porgandit. Aiast ei puudunud ka ravimtaimed: saialill, piparmünt, teekummel, istutati kuumaasikaid. Kasvatati kartulit, hernest ja uba. Tegevused pakkusid lastele palju rõõmu.

Heli Aunap, Tallinna Lastesõime Mõmmik direktor

 

Mõmmiku lastesõime linnaaed

 

Aiatööd on käimas

 

 

Aias on huvitav