3.48

Tallinna Lepatriinu Lasteaed

Tallinna Lepatriinu Lasteaias oli 2018/2019. õppeaastal  lasteaiasisene projekt Suukooli „Hambatarkused” metoodilise juhendi järgi.

Projekti lõppemist tähistati 30. mail lasteaia hoovis Hambahaldja peoga. Projekti eesmärk oli parendada laste teadmisi suuhügieenist ning hammaste tervisest.

Projekt algas oktoobris Hambahaldja peoga lasteaia saalis. Kohtuti kauni Hambahaldjaga, tublide ja tervete Hammastega, aga ka Sööbikute ja Pisikutega, kes olid salaja peole hiilinud. Jaanuaris  külastasid Lepatriinu lapsi taas Hambahaldjas koos Tarkusehambaga.

Korrati üle hammaste tervise neli kuldreeglit, tantsiti ja lauldi. Kõik rühmad said Hambahaldjalt kingiks raamatu „Hambatarkused”, mille järgi uusi tarkusi õppida, vahvaid meisterdusi ja katseid teha. Kõik Lepatriinu lapsed said kutse Hambahaldja kevadpeole, mida peeti 30. mail lasteaia õues.

Kevadpeole tõid lapsed kaasa Hambahaldjale kingituseks oma meisterdusi – hambaharju, võlukepi, lauamängu jm, millest sai kokku toreda näituse  hammaste ja suutervisest.

Üheskoos Tarkuse- ja Naljahambaga korrati üle ja mängiti läbi aasta jooksul kogutud tarkusi. Hambahaldjas kiitis kõiki lapsi, kes olid tublisti oma hammaste eest hoolt kandnud, ning premeeris neid tunnistuse, terviseampsu ja Hambahaldja veega.

Lepatriinu lasteaia personal, lapsed ja lapsevanemad on astunud väikese sammukese laste tervemate hammaste nimel.

 

Kertu Mellikov, Tallinna Lepatriinu Lasteaia liikumisõpetaja, tervisedendusmeeskonna juht

 

Hambahaldjas lapsi tervitamas 

 

Hambahaldja pidu täies hoos

 

Hambahaldjas hammast pesemas

 

Lepatriinu lasteaias otsiti emakeelepäeva puhul sooje ja külmi sõnu

Tallinna Lepatriinu Lasteaias on kombeks emakeelepäeval sõnamänge mängida. Tänavu otsiti sooje, külmi ja rõõmsaid sõnu.

Aiarühma lastel tuli majas eri värvi noolte järgi orienteeruda ning ,,sõnade kogumispunktides“ mõelda sõnu, mis neile kas külma-, sooja- või rõõmutunde tekitab.

Sõnal ja keelel ongi suur mõjujõud. Ütleb keegi ,,talisuplus“ ja juba tulevadki külmavärinad peale. Mäng oli nagu omamoodi sotsioloogiline uurimus. Tuli välja, mis väikestele lepatriinudele rõõmsat tuju ning sooja-külmatunnet tekitab. Kõige enam pakuti ,,soojaks sõnaks“ sõna ,,päike“, külmatunnet tekitas aga sõna „jää“. Külmade ja soojade sõnade osas olid laste arvamused tihti sarnased. ,,Rõõmsaks sõnaks“ pakkus aga iga laps täiesti ainulaadse variandi, sõnade kordusi oli vähe.

Viimases punktis pidid lapsed mõtlema „võlusõnu“. Võluvõime tundub tõesti olevat kõigis väljapakutud sõnades, näiteks nii ,,abrakadabras“, ,,haldjatolmus“ kui ka sõnades ,,aitäh“ ja ,,palun“.

Öeldud sõnad kirjutati üles ning kujundati plakatiteks, mis on lasteaia koridori seinal kõigile lugemiseks.

Kaidi Pugatšev, Tallinna Lepatriinu Lasteaia õppealajuhataja

 

Rõõmsad sõnad

 

Lõikuspidu Tallinna Lepatriinu Lasteaias

Kevadel külvasid Tallinna Lepatriinu Lasteaia kuue rühma lapsed projekti „100 teraviljapeenart” raames suvinisu, kaera, otra, speltanisu, põlduba, hernest, tatart ja lina.

Palav ja vihmavaene suvi tegi põllumehed murelikuks, kuid taimed tärkasid ja õitsesid ning terad valmisid kenasti.

30. augustil peeti lasteaias lõikuspidu. Perenaine lõikas vilja sirbiga, nagu vanasti. Hiirekesteks kehastunud õpetajad sidusid vilja vihkudesse ja lapsed viisid viljavihud kuivama.

Töö tehtud, algasid vana-aja mängud: paela kerimine, viljakoti kaalumine, sirbi viskamine, kingsepa silma torkamine, vägikaika vedamine ja muidugi kõigi lemmik köievedu. Mängiti „Me lähme rukist lõikama” ja lauldi regilaulu. Põllumehi ei seganud väike seenevihm, nauditi oma töö tulemust ja sõpradega koos mängimist.

Peo lõpuks söödi-joodi kama, kaeraküpsiseid ja soolaube. Oma külvatud tatart tulid koristama ka kevadel lasteaia lõpetanud lapsed koos vanematega.

Kuivatatud saaki kasutati õppevahendina ning jõulukaunistuste valmistamiseks.

EV100 üritusena ellu kutsutud Eesti Taimekasvatuse Instituudi projekt „100 teraviljapeenart” oli lastele väga õpetlik. Lapsed said ise toimetades teada, kust ja kuidas jõuab toit meie lauale. Viljakasvatust on plaanis jätkata ka edaspidi.  

 

Kaja Eskel, Tallinna Lepatriinu Lasteaia keskkonnahoiu töörühma juht

 

Lõikuspidu. Perenaine lõikas vilja sirbiga

 

Kollase sea aasta karneval Lepatriinu lasteaias

Tallinna Lepatriinu Lasteaias on saanud juba 20 aasta jooksul pidada karnevali-mängupidu Hiina kalendri järgi. 2019. aastal korraldati karneval 30. jaanuaril.

Lepatriinud olid elevil, sest seekord oli saabunud kutse Kollaselt Sealt, kes kutsus kokku kõik oma sõbrad, kellega ta kordamööda maad valitseb – rotid, pühvlid, tiigrid, kassid, draakonid, maod, hobused, lambad, ahvid, kuked ja koerad. Oodatud olid ka teised loomad ning putukad ja linnud, astroloogid, tähetargad. Seekordne karnevalipidu toimus kollasel sabaga tähel, mis asub mustast august loendades seitsme tähe kaugusel.

Kui pidulised olid omavahel tutvunud, läks lahti tantsimine ja  mängimine. Vaadati kauneid virmalisi ja kuulati hiina legendi loomade valitsemisest maal. Mustast august päästeti jäätunud taevatähed, püüti õnne-kosmosemulle ja koristati ära suur segadus virmalistega.

Lõpuks oli külalistel aeg hüvasti jätta Kollase Koeraga ja soovida Kollasele Seale head valitsevat aastat.

Kertu Mellikov, Tallinna Lepatriinu Lasteaia liikumisõpetaja

 

Tallinna Lepatriinu Lasteaias lendas ringi „Ökotriinu 3”  

Novembri eelviimane nädal on kuulutatud üle-euroopaliseks jäätmetekke vähendamise nädalaks, mida Tallinna Lepatriinu Lasteaias on aastast 2016 tähistatud keskkonnapäevaga „Ökotriinu“.

20. novembril 2018 kogunes lasteaia saali 45 särasilmset last Lepatriinu, Haraka, Mutionu, Kannikese, Kristiine ja Kullerkupu lasteaedadest. Meeskonnad tõid kaasa taaskasutatavatest materjalidest meisterdused ja tutvustasid neid teistele. Koos uute ja vanade sõpradega lahendasid lapsed mängides teemakohaseid ülesandeid. 

Tänavu olid üleeuroopalise nädala fookuses ohtlikud ained igapäevastes tarbeesemetes. Lepatriinu lasteaias laiendati jäätmete vähendamise teemat ka tervisliku ja maheda toidu tarbimise tähtsustamisega. 

Manivald Kesamaa raamatu „Keda kiita leiva eest” ainetel koostatud minietenduses esinesid koos õpetajatega ka taaskasutusmaterjalidest valminud „tegelased”. Etendusega soovis Lepatriinu lasteaed arendada juba väikestes lastes Eestis kasvanud toidu hindamist ja austamist.

Igal meeskonnal tuli meisterdada mininäidendi nukud: peremees, perenaine, peretütar, pagar, mölder, külvaja, agronoom, kombainer ja autojuht. Lapsed tegutsesid innukalt. 

Töö tehtud, maitsti üheskoos kaeraküpsiseid ja joodi kibuvitsamarjateed. Kõik tublid osalejad said Lepatriinu kiidukirjad ja iga meeskond Lepatriinu tänukirja ning purgi Ökotriinu õunamoosi. Koju kaasa võeti lisaks meisterdatud etenduse tegelastele ka näidendi tekst, et koos oma sõpradega rühmades mängida. 

 
Kaja Eskel ja Eve-Raili Kuulpak, Tallinna Lepatriinu Lasteaia õpetajad keskkonnahoiu töögrupist

 

Lapsed taaskasutatavatest materjalidest „tegelasi” meisterdamas

 

Tallinna lasteaiad tähistasid autovaba päeva keskkonnasäästliku liikumisega

Tallinna Lepatriinu Lasteaia pere tähistas 19. ning Tallinna Arbu Lasteaia pere 20.-21. septembril 2018 autovaba päeva, liikudes aktiivselt omal jõul.

Tallinna Lepatriinu Lasteaia autovaba perepäeva kandis pealkirja „Mängides me liigume, tervist, tarkust kogume!“ ja seda tähistati neljandat aastat väljaspool lasteaia hoovi. Teist aastat kutsuti endaga koos mängima ja liikuma peresid ka teistest lasteaedadest. Tänavusel autovabal perepäeval osales 98 last ja nende pereliikmed – emad, isad, õed, vennad, vanaisad, vanaemad, tädid ja onud.

Perepäev algas traditsiooniliselt lasteaia hoovist. Ühises rongkäigus liikusid lapsed, lapsevanemad ja personal Löwenruh’ parki. Rongkäigus osalejad kannavad loosungeid, andes sellega kaaskodanikele teada, millega tegu.

Pargis ootasid peresid kuninganna Kristina ja Lepatriinu lasteaia maskott Suur Lepatriinu. Õpetajad olid parki rajanud viis õuesõppe tegevuspunkti. Lepatriinu jagas lastele jalajäljekujulised käepalad, kuhu tuli koguda tegevuspunkti läbimist tähistavad märgid. Sellel aastal liiguti, mängiti ja õpiti üheskoos liikluspunktis, nutipunktis ja tunnetusterajal, ratsutati vahvatel kepphobustel, lahendati ristsõnu ning otsiti puid, trükitähti, värve ja muud huvitavat.  Kuninganna Kristina oli oma kaunis pargis jalutuskäigul, vesteldes laste ja nende peredega ning uuris, mida põnevat õpitakse. Perepäeva lõppedes sai iga laps Suurelt Lepatriinult punapõskse kodumaise õuna.

Tallinna Arbu Lasteaias toimusid tegevused keskkonnasõbraliku kuu raames. Lastele sooviti tutvustada autovaba päeva ning keskkonnasõbralikke liiklusvahendeid ja liikumisviise.

Rühmades Täheke ja Romaška viidi läbi hariv meelelahutuslik programm keskkonnasõbralikust liiklemisest Tallinnas. Programmi käigus otsustasid lapsed, kes on keskkonnasõbralik inimene. Leiti, et ta armastab jalutada, joosta, sõita rattaga ja kindlasti eelistab sõita keskkonnasõbralikult bussi, trammi või trolliga. Arutleti, milliste liiklusvahenditega on veel võimalik lasteaeda tulla ja kas oleks võimalik teha seda ka jala. Samuti valmistasid lapsed vanemate jaoks kutseid autovabale päevale, mis toimub 22. septembril Vabaduse platsil.

21. septembril toimus ka üritus, mille eesmärk oli propageerida keskkonnasäästlike liiklusvahendite kasutamist ning keskkonnasõbralike liikumisviiside eeliseid.

Kertu Mellikov, Tallinna Lepatriinu Lasteaia tervisemeeskonna juht

Galina Jaremtšuk, Tallinna Arbu Lasteaia õppealajuhataja

 

Autovabal päeval õpiti liiklusreegleid