3.3

Kopli Lasteaed

AJA LUGU – MAJA LUGU

Autor: lapsevanem  Bärbel Luhari

 

See ei ole lihtsalt ajalugu,

see on ühe maja lugu.

Selles majas looja mõte tallel:

hoiab kõiges hinge alles,

vaatab südamega suurde ilma,

leiab üles lapse silmad.

 

Paesest rannakivist sündinud on maja.

Mida veel  on laste kasvuks vaja?

Alusmüür saab toeks ja katus kaitseks,

seinte keskel mitu pesa väikest.

 

Looja loomingut taas lapsed loovad,

Laste silmad, sammud, südamed ja käed,

seda  kõigis hetkedes sa näed.

 

Müürikivis, aknasilmas, uksekaares

looja mõte meile vastu kajab.

Igaühe  sisemise hääle sunnil

unistuste maale rada rajab.

 

Kopli Lasteaed

 

Loodus kinkis viiele rühmale oma nimed – Linnupesa, Liivapesa, Päikesepesa, Vetepesa, Tuultepesa –, kus antakse edasi ...

 

... ilumeelt

 

... loominguvabadust

 

Tallinna vanim lasteaed sai 100-aastaseks – palju õnne!

Tallinna Haridusamet õnnitleb linna vanimat lasteaeda – Kopli Lasteaeda – 100 aasta juubeli puhul!

Tallinna koolieelsete lasteaedade ajalugu algab 1. detsembrist 1918, mil asutati esimene Tallinna linnale kuuluv lasteaed, praegune Kopli Lasteaed (endise nimetusega Tallinna 1. Lastepäevakodu).

Esmakordselt sai laps vanemate tööl viibimise ajal oma päeva turvaliselt mööda saata pedagoogi järelevalve all. Lastepäevakodu tegevused pidid vastama laste huvidele ja ealistele võimetele.

Lasteaed tegutses alguses vaid neli tundi päevas (kl 9–13), mis aga ei rahuldanud linnaametnikest lastevanemate ootusi. Seetõttu reorganiseeriti 1924. aastal linna lasteaiad laste päevakodudeks ja pikendati lahtioleku aega kaheksale tunnile (kl 8–16). Lapsi oli palju ja 1. lastepäevakodu tegutses mitmes majas. Pikisilmi oodati päris oma maja.

1928. aasta augustis valmis Tallinna Linnavalitsuse ettevõttel 1. lastepäevakodule spetsiaalselt lasteaiaks mõeldud uus kaasaaegne hoone Bekkeri asunduses. Maja ehitati Tallinna Linna arhitekt Herbert Voldemar Johansoni (1884–1964) projekti järgi, mis oli valmimise ajal moodsaim hoone kogu Eestis ja spetsiaalselt mõeldud lastepäevakodule. Tallinna 1. Lastepäevakodu sai teed rajavaks ehitiseks omataoliste hulgas ja on kaunilt renoveerituna kasutusel ka tänapäeval. 

Tallinna Haridusameti juhataja Andres Pajula andis 29. oktoobril lasteaiale üle tänukirjad tehtud töö eest ja õnnitles lasteaiaperet tähtsa juubeli puhul. Suur juubelikontsert toimus 6. novembril Salme kultuurikeskuses.

Kopli Lasteaia rajamisega sai alguse alushariduse andmine Tallinnas. Seoses sellega tähistatakse tänavu linnas alushariduse andmise 100. aastapäeva.

 

Allikas: Tallinna Haridusamet

 

6. novembril 2018 tähistas Kopli Lasteaed oma 100. sünnipäeva Salme Kultuurikeskuses kontsert-etendusega „Kuula oma sisemist häält“

Kontserdi pealkiri oli ühtlasi Kopli Lasteaia hoone (Kopli 104) projekteerinud arhitekti Herbert Voldemar Johansoni kreedo.

Saja-aastase ajalooga lasteaed soovis edasi anda ja väärtustada aega ja inimesi, kes on olnud loojateks ja eelkäijateks lasteaia kujunemise teel. Etenduses oli leitud ühiseid jooni tänapäeva ja ajaloo vahel, tähtsaks peeti kunsti ja loomingut.

Kõik inimesed Kopli Lasteaias on kunstilembesed, uusi ideid ja mõtteid tekib pidevalt. Kui midagi tehakse, siis mitte tavapäraselt, vaid natuke kiiksuga ja omamoodi. Keegi ei tegutse oma rühmas omaette, kõike tehakse koos. Kopli lasteaed on kujunenud kogukonna lasteaiaks. Lapsevanemad oskavad hinnata head vaimu ja vaimsust, mis majas on.

See ei ole lihtsalt ajalugu,
see on ühe maja lugu ...

Tuhat tänu kõigile, kes sünnipäeva oma heade soovide, piltide, luuletuste, kingituste ja lauludega nii toredaks ja meeldejäävaks muutsid.

Kopli Lasteaia 100. aastapäeva õnnestumisele aitasid kaasa Tallinna Linnavalitsus, Tallinna Haridusamet, Põhja-Tallinna Valitsus, Salme Kultuurikeskus, OÜ Mervir, 7 Kohvipoissi, Tallinna Linnatranspordi AS ja Balbiino AS.

 

Marika Ärmpalu, Kopli Lasteaia direktor

 

Kopli Lasteaia pere kontsert-etendusel „Kuula oma sisemist häält“

 

Kopli Lasteaia õues korraldati vanatehnika näitus

21. mail 2019 toimus Kopli Lasteaia õuealal vanatehnika näitus, kuhu vurasid kohale asjatundjate poolt hoole ja armastusega üles putitatud ja hoitud mootorrattad, autod, rollerid, kokku ligi 80 vana masinat. Näituse korraldasid Tõnu Piibur ja Indrek Sirk. 

„Aja lugu – maja lugu“ on Kopli lasteaiale väga oluline, kuna seal väärtustatakse oma lasteaeda, ajalugu, kultuuri ja loodust. Osates hinnata oma lasteaia vanust ja väärikust, osatakse hinnata ja märgata ka teisi, kellel on huvi ja tahtmist hoida ning säilitada eelmiste aegade pärandit.

Vaatamas oli palju lapsevanemaid lastega, kes ei pidanud paljuks veel õhtulgi lasteaeda tagasi tulla, et vanadele autodele pilk peale heita. Vanavara säilitajad näitasid üles suurt huvi lasteaia ajaloo ja vanade esemete vastu, mis ajahambast puremata.

Suviselt soe kevadõhtu sai täis uudistajaid, küsimusi, vastuseid, nalja, naeru, nostalgiat ja natuke ikka romantikat ka!

2018/2019. õppeaastat alustas Kopli Lasteaed 100. juubeliaasta tähistamisega ning lõpetas vanade autode paraadiga. Oli põnev ja tegus aasta!

 

Marika Ärmpalu, Kopli Lasteaia direktor

 

Vanad autod lasteaia ees näitusel

Kopli lasteaias lasti karjalaskepäeval õue isetehtud kepphobused

Kopli Lasteaias viidi läbi omapärane ja vahva õuesõppe projekt – ratsutati kepphobustega. Koplis saavad ju hobused vabalt kapata ja perutada.

Hobuseid meisterdati vanemate ja vanavanemate kaasabil 27. märtsil ja sellist rõõmu isetegemisest oli tore vaadata. Tõsiseid isasid villastele sokkidele naeratades nööbisilmi pähe õmblemas, vanaemasid koos lastega lehvivaid lakkasid lõikamas, emasid õnnelike nägudega kõrvu heegeldamas ja lapsi, kes kogu hingest nime välja mõtlesid ja siis uljast proovisõitu tegid.

Kõigile hobustele sai tõesti erinev ilme ja eriline hing, seda sai uudistada kepphobuste näitusel Kopli Lasteaias.

Karjalaskepäeval said hobused nuusutada Kopli õhku, aga päris metsik galopiks läks 15. aprillil, kui ühendati rahvusvaheline õuesõppepäev ja lasteaia spordipäev.

Suur ja väike koos – see on hoolimine.
Materjalide taaskasutamine – see on hoolimine.
Õppevahendite loomine – see on hoolimine.
Lõbusad tegevused õues – see on hoolimine.

Projekti idee autoriks on Kopli Lasteaia liikumisõpetaja Sandra Lelov.

 

Ise meisterdatud kepphobused