3.29

Tallinna Kullatera Lasteaed

Tallinna Kullatera Lasteaia aasta oli täis põnevaid tegevusi. Lasteaed võõrustas #EduInnoLab Kullatera Roboaias külalisi lähemalt ja kaugemalt.

Õppeaasta algas Innove projektiga, kus Roboaias toimetasid Tartu linna lasteaedade Sass ja Helika õpetajad. Tallinna moodsa õppimise festivalil iduEdu viisid Kullaterad läbi kaks vahvat õpituba lastele ja lastevanematele. „Alusharidus 100“ õpetajate konverentsil jagasid Kullaterad nutitarkusi kahes töötoas. Novembri lõpus lõbutsesid Kullaterad kolmel päeval ülemaailmsel robootikapeol Robotex. Aasta lõpus tunnustas Tallinna Haridusamet Kullaterade projekti „Kullatera MÕK – me õpetame kõiki“ parima personaliprojekti aunimetusega. Varakevadel valiti õppealajuhataja Jana Robomentoriks. Märtsis toimus Kullateras koostöös Hariduskiirendiga koolitus Robotund kogukonnas. Nutikuul aprillis käisid linna lasteaedade lapsed ja õpetajad Kullatera Roboaias nutitundides. Kokku viidi läbi 12 nutitundi lastele ja 4 õpituba õpetajatele.

Lisaks Tallinna lasteaedadele liikusid sellel õppeaastal nutikad Kullaterad mobiilse Roboaiaga Rae valla Aruheina lasteaias, Lääne-Virumaa Kadrina lasteaias Sipsik, Rapla lasteaias Kelluke, Rae valla Aassaku lasteaias.

Selle õppeaasta suur tegu Kullaterade jaoks oli liitumine Tervist Edendavate Lasteaedade võrgustikuga. Laste liikumisaktiivsust toetasid põnevad õppekäigud ja matkad rabadesse, RMK radadele ja metsavaikusesse.

Kullaterade tegusat õppeaastat on selle aasta EVT Euroopa Noored projekti kaudu toetamas vabatahtlikud Matthias Laura Austriast.

Kullaterade direktor oli „Eestimaa õpib ja tänab“ Harjumaa piirkonna finalist kategoorias „Aasta haridusjuht“, aasta lõpus tuli tunnustus „Tallinna aasta haridusjuht 2019“.

 

Piret Määr, Tallinna Kullatera Lasteaia direktor

 

Kullaterade Roboaias

 

Vabatahtlikud Matthias ja Laura

 

Kullaterad

 

Kullatera lasteaeda külastas nutikuul 211 last ja 57 õpetajat

Kui kahel eelmisel õppeaastal on Kullatera lapsed ise nutikuul lasteaedu külastanud, siis sellel aastal kutsuti kõik robootikahuvilised enda juurde Roboaeda.

Kokku tegid Kullatera tublid õpetajad 25 põnevat tegevust lastele ja neli vahendite koolitust õpetajatele. Nutikuu üritustel osales rekordiliselt 211 last ning 57 õpetajat kolmekümnest Tallinna lasteaiast.

Innovatsioonikeskuses Roboaed said lapsed otsida detektoritega varandust, uurida mikroskoobiga liivakristalle, putukaid, pilte ja muud põnevat. Salvestavatelt lõksudelt kostsid loomahääled, mis tuli kokku panna sobivate piltidega ning Ozobotile tuli kirjutada õiged koodid, et jõuaks punktist A punkti B. Lisaks sai proovida, kuidas töötab Sphero robotpall või käsiraadiosaatjad. Kellel jäi aega üle, see tutvus veel muude põnevate robotitega, mis Roboaias olemas.

Nutikates tegevustes said lapsed lisaks Ozobotile proovida kätt Sphero robotpalli, Dashi või Blue-Boti juhtimisel ja programmeerimisel.

Õpetajate koolitusel oli kõige suurem huvi haridusrobot Dashi ja Doti vastu, kuid põnevust ja positiivseid emotsioone jagus ka Ozoboti ja Blue-Boti koolitustele.

Sära silmadesse ja põnevust päevadesse jätkus nii väikestele kui suurtele.

 

Piret Määr, Tallinna Kullatera Lasteaia direktor

 

Nutikad tegevused Kullatera roboaias

 

Külalised Prantsusmaalt tutvusid Kullatera ja Liikuri lasteaias haridusrobotitega

Koostöös Multilingua Keeltekeskusega külastasid haridustöötajad Prantsusmaalt Le Mansist 10. aprillil 2019 Tallinna Kullatera Lasteaeda juba teist korda, 11. aprillil väisati Tallinna Liikuri Lasteaeda.

Prantsusmaa haridustöötajate grupp koosnes seitsmest õpetajast ja õpetajate toetajast. Õpetajate toetaja ülesandeks on aidata haridustöötajaid ja õpetajaid probleemide lahendamisel ning suunata õppetöö paremaks muutmisel ja tähelepanu pööramisel õpistrateegiatele. ​

Kullaterad võtsid taas väliskülalised rõõmuga vastu. Külalised tutvusid Kullatera lasteaia töö- ja õppekorraldusega ning lasteaia ruumidega. Eri vanuses lapsed näitasid õpetajate juhendamisel külalistele, kuidas nad õppetegevustes haridusroboteid kasutavad.

Innovatsioonikeskuses #EduInnoLab Roboaed tutvusid külalised kõikide lasteaias kasutatavate suurte ja väikeste haridusrobotite ja robotite nutikate sõpradega ning said huvipakkuvamaid neist ka ise kohe  praktiliselt katsetada.

Külaliste lemmikuks sai kõige väiksem haridusrobot Ozobot, kelle abil mängiti Eesti-teemalist mängu. Külalised tutvusid Eesti rahvussümbolitega, president Kersti Kaljulaidiga, Kullaterad laulsid külalistele Eesti ja külalised meile Prantsusmaa hümni.

Tallinna Liikuri Lasteaed tutvustas oma maja, õppetegevusi ujulas ja saalis, andis ülevaate õppetöö korraldusest ning laste, õpetajate ja vanemate projektidest. Kõige rohkem meeldis külalistele laste esinemine ja ühistants „Kükita“.

Innovatsioonikeskuse #EduInnoLab  õpitubades said Prantsusmaa haridustöötajad  ise roboteid programmeerida  ja liikuma panna. Juhtkond ja õpetajad vastasid külaliste küsimustele. Eelkõige küsiti eesti keele õppe korralduse ning  programmeerimise ja robootika kohta. Kohtumise lõpus vahetati kontakte edaspidiseks suhtluseks.

Kokkuvõtteks jäid külalised väga rahule, sest kogemus oli huvitav, kuna Prantsusmaal koolides haridusroboteid ei kasutata. 

 
Piret Määr, Tallinna Kullatera Lasteaia direktor
Jelena Lofitskaja, Tallinna Liikuri lasteaia õppealajuhataja 

 

Külalised Prantsusmaalt Kullatera lasteaias