1.5.1

Projekt „100 mänguväljakut Tallinna lasteaedadele“

Eesti Vabariigi sünniaastal 1918 rajati Tallinnas esimene lasteaed – praegune Kopli Lasteaed –, millest sai alguse alushariduse andmine pealinnas. Seepärast soovis linn teha Eesti suure juubeli auks just sellise kingituse, mis tooks rõõmu eelkõige lastele. Nii otsustatigi kinkida uued õuemänguvahendid lasteaedadele.

Projekt sai juubeliaastale kohaselt nimeks „100 mänguväljakut Tallinna lasteaedadele“, kuid kingituse said kõik 126 munitsipaallasteaeda, kus käib kokku ligikaudu 22 000 last.

 

Tallinna Männi Lasteaia mängulinnaku avamise pidu algas lõbusa rongkäiguga, mille eesotsas marssisid abilinnapea Vadim Belobrovtsev ning linnaosa vanem Lauri Laats

 

Linti ei lõigatud, vaid laste rõõmuks hüppasid kastist välja hoopis õhupallid

 

Loomulikult said lapsed avapeol esineda ja niisama lustida

 

Tallinna Suur-Pae Lasteaia mänguväljaku andis üle linnapea Mihhail Kõlvart , kingitus võeti suure rõõmu- ga vastu

 

Projekti koordineeris Tallinna Haridusamet. Sügisel 2017 tehti koos Tallinna Alushariduse Juhtide Ühendusega mänguvahendite seast eelvalik, mida tutvustati lasteaiajuhtidele Lauluväljakul korraldatud messil septembris 2017. Iga lasteaed sai valida kas mängulinnaku, tasakaaluraja, kiige või võrkpüramiidi, pidades silmas oma õueala võimalusi. Oma arvamust avaldasid ka lastevanemad ja lasteaiatöötajad (küsitlusele vastas üle 11 000 inimese).

Lasteaedade eelistuste alusel rajati kokku 18 mängulinnakut noorematele lastele, 42 mängulinnakut vanematele lastele, 12 tasakaalurada noorematele lastele, 26 tasakaalurada vanematele lastele, 13 võrkpüramiidi ning 12 üksikvahendit erisuguste kiikedena ja 3 keerdpoomi.

Esimene sajast mänguväljakust avati pidulikult 14. septembril 2018 Tallinna Männi Lasteaias. Männi lasteaed oli endale valinud mängulinnaku noorematele lastele, mille andsid lasteaiale üle abilinnapea Vadim Belobrovtsev, Tallinna Haridusameti juhataja Andres Pajula ja Mustamäe linnaosa vanem Lauri Laats. Pidu algas uhke rongkäiguga ümber lasteaia ning jätkus laste esinemise ja lõbusate mängudega, mida aitasid läbi viia Jänku-Juss ja teised vahvad tegelased.

26. septembril korraldas avamispeo Tallinna Suur-Pae Lasteaed. Nende õuele oli kerkinud mängulinnak suurematele lastele. Avamisel tervitasid lasteaiaperet ja külalisi linnavolikogu esimees Mihhail Kõlvart, Tallinna Haridusameti juhataja Andres Pajula ja Lasnamäe linnaosa vanem Maria Jufereva. Ehkki ilm oli vihmane ja hall, muutis lasteaiapere selle rõõmsaks ja värviliseks. Puna-kolla-roheliste vihmakeepidega kaetud lapsed tantsisid ja laulsid koos õpetajatega, meeleolu aitasid tõsta ka erksad õhupallid ning päevajuhid Bitik ja Fiksik. Kõik külalised kiitsid tubli lasteaiaperet ning lahkudes oli neil naeratus näol.

3. oktoobril 2018 jõudis järg Tallinna Rukkilille Lasteaiani, kus avati pidulikult tasakaalurada suurematele lastele. Tasakaaluraja avamiseks korraldas lasteaed spordipäeva. Üritus algas piduliku rongkäiguga, hommikulaulmise ja -võimlemisega. Järgnesid tasakaaluraja avamine ja spordimängud. Spordipäeva aitasid läbi viia lapsed, õpetajad ja lapsevanemad: laulja Maria Veretenina ja koreograaf Polina Zukova. Päeva juhtis lasteaia suur sõber Pipi Lydia Roos. Üritust aitasid korraldada Tallinna Haridusamet ja lasteaia koostööpartner FC Ararat. 

Mänguväljakud tootis ja paigaldas Eesti ettevõte Tiptiptap. Projekti kogumaksumuseks kujunes üle ühe miljoni euro.

 

Leini Jürisaar, Andrus Parm, Tallinna Haridusamet

 

Vihm laste rõõmu ei seganud, igal rühmal olid oma värvi vihmakeebid ja nii muutus rõõmsaks ka hallivõitu mänguplats 

 

 

Tallinna Rukkilille Lasteaia mänguväljaku avakõne pidas abilinnapea Vadim Belobrovtsev, linti aga lõikasid hoopis tuleviku abilinnapead - lapsed

 

Tallinna Rukkilille Lasteaia mänguväljaku tasakaalurada sai kohe laste poolt proovile pandud