3.53

Tallinna Liivamäe Lasteaed

Tallinna Liivamäe Lasteaed ja Rahvusvahelise Kooli koolieelsed klassid tundsid kogu õppeaasta vältel rõõmu koosõppimisest ja -tegutsemisest.

Esimesena käisid Mõmmi rühma lapsed tutvustamas eesti rahvakombeid kadripäeval. Seejärel tulid koolilapsed Liivamäele vaatama Naksitrallide rühma etendust „Lumivalgeke“. Kuna eelnevalt oli koolis neile jutustatud Lumivalgekesest, oli kõik selge, lugu kõlas lihtsalt teises keeles. Järgmisena kutsuti Mõmmi rühma lapsed ühisesse muusikatundi, kus kooli muusikaõpetaja tutvustas eri maade muusikat ja koos lauldi mitmes keeles ning mängiti laulumänge. Sõbrapäeval mängiti koos lasteaia õue peal.

Mais tulid koolilapsed keskkonnanädala raames Liivamäel konnakulleseid ja tibusid vaatama. Nende elevus oli suur, sest tibudele sai süüa anda ja neid paitada, poistele meeldisid eriliselt konnakullesed.

Mai viimasel nädalal käisid Liivamäe Krõlli rühma lapsed koolis projektipäeval, kus lastele oli ette valmistatud kuus tegevust: matemaatikamäng täringutega, käepaela meisterdamine, smuuti valmistamine, loomade bingoloto, ümbriku meisterdamine, maski meisterdamine. Lapsed said igaüks endale valida meelepärase tegevuse. Igas grupis oli ka kooliõpilasi, kes juhendasid Liivamäe lapsi tegevustes. Lepiti kokku, et järgmisel aastal jätkub kindlasti ühine õpe.

 

Imbi Pajula, Tallinna Liivamäe Lasteaia direktor

 

Rahvusvahelise Kooli ja Liivamäe lasteaia ühine muusikatund 

 

Käevõrude meisterdamine on täies hoos

 

Liivamäe lasteaia lapsed jagasid linnaametnikele helkureid

Tallinna Liivamäe Lasteaia lapsed on võtnud endale südameasjaks ka täiskasvanute turvalisuse aasta kõige pimedamal ajal. Nii käidigi koos direktoriga Tallinna Linnavalitsuses, haridusametis ja Kesklinna valitsuses linnaametnikele helkureid jagamas.

Liivamäe lasteaed võttis osa EV100 helkurpuude projektist. Lapsed ja õpetajad koos riputasid lasteaia hoovi puu külge helkurid, et sealt see võtta, kui helkur on näiteks kaduma läinud. Lastega vesteldes selgus, et lapsed on mures, kuna paljud nende vanemad ei kannagi helkureid.

Lasteaia personal otsustas lastele appi tulla ja olukorda parandada. Välisuksele pandi silt, mis palub enne väljumist kontrollida helkuri olemasolu. Kui helkurit pole, saab selle võtta helkuripuult. Sellest omakorda tekkis idee külastada mõnda ametiasutust, et tõsta ise tehtud helkuritega sealsete töötajate liiklusturvalisust. Personal ja lapsevanemad valmistasid mitmesuguseid helkureid: tagasihoidlikke pestavaid, pärlitega narmashelkurid ja helkurpaelasid, mida on lihtne lukkude külge siduda. 

22. oktoobril käidi Tallinna Haridusametis. Helkureid jagasid Emma, Emma Loreen ja Remi Henrich Krõlli rühmast. Kõigepealt tutvustati end ja oma visiidi eesmärki ameti juhatajale Andes Pajulale. Seejärel alustati ringkäiku.  

Kõik helkuri saajad olid väga tänulikud ja lapsed andmisrõõmust õnnelikud.  Kuna osa ametnikke oli koosolekul, jäeti kantseleisse alus helkuritega ja pandi uksele silt: „Enne, kui väljud, kontrolli, kas sul on helkur. Kui see on taskus, võta välja. Kui helkurit ei ole, võta kausist ja kanna rõõmuga. Ole nähtav, oled eeskujuks kõigile!“. Kokku viidi haridusametisse 70 omatehtud helkurit.

Laste lemmik-helkurikandjaks 2018 osutus IT-vanemspetsialist Kätlin Kalde. Tema siiras rõõm ja õhin oma helkureid näidata ning vahetu suhtlemine lastega tekitas elevust, mida jagati hiljem rühmas ka teistega.

29. oktoobril jätkus helkurite jagamine Tallinna Kesklinna Valitsuses, seal käisid Mirjam Margaret, Katarina ja Villem Mõmmi rühmast.

Kesklinna vanem Vladimir Svet võttis külalised lahkelt vastu. Lapsed palusid luba viia läbi liiklusturvalisuse kontroll. Luba anti. Kõigepealt näitas linnaosa vanem, et temal on helkur olemas. Kuid lapsed soovisid väga talle ühte helkuri juurde anda, mille peale Vladimir Svet ütles: „Üks helkur on hea, kaks veel parem!“.

Linnaosa vanema abi Anna Mahnova oli abiks majas liikumisel. Igasse kabinetti sisenedes tutvustati end ja teatati, et kontrollitakse üleriietel olevaid helkureid. Kõik võtsid lapsi vastu rõõmsalt ja tunnustasid olulise teo eest. Enamikul olid helkurid olemas, kellel ei olnud, said valida endale sobiva. Eriti populaarsed olid pärlitega narmashelkurid. Helkurid jäeti ka neile, keda kohata ei õnnestunud. Kesklinna valitsus sai kokku 65 helkurit. 

Lapsed olid õnnelikud, sest said palju positiivseid emotsioone ning ka liiklusteemalise aabitsa, mida koos teiste lastega lasteaias vaadata ja uurida. Laste lemmik-helkurikandjaks 2018 osutus linnaosa vanem Vladimir Svet, kes oma rõõmsa, lastesõbraliku ja eriliselt sooja suhtumisega võitis laste südamed.

5. novembril läbis liiklusturvalisuse kontrolli Tallinna Linnavalitsus, seekord olid inspektoriteks Amanda Marie ja Frida Mõmmi rühmast ning Robin Naksitrallide rühmast.

Lapsi võttis vastu linnapea nõunik, kes juhatas nad abilinnapeade büroodesse ja linnapea juurde. Taas saadi väga positiivse vastuvõtu osaliseks. Kõik olid väga rõõmsad ja südamest liigutatud, et lapsed nende turvalisuse pärast muretsesid. Helkureid jagus kõigile. Kaasa oli võetud 100 isetehtud helkurit. Nii mõnedki ametnikud tunnistasid helkurite puudumist, mis aga lastele eriliselt meeldis, sest siis said nad õhinal helkureid jagada.

Viimaks said lapsed loa minna linnapea koosolekuruumi, kus Robin andis isiklikult linnapeale üle oma ema tehtud Taavi Aasa nimelise helkuri. Kõik koosolekul osalejad said samuti helkuri. Need, keda kohata ei õnnestunud, said oma helkurid kätte linnapea kabineti ees olevalt laualt. Lapsed olid väga õnnelikud. 

Eriliselt võitis laste südamed abilinnapea Aivar Riisalu, kes vaid talle omasel muhedal moel lastele nalja tegi. Tema pälvis laste poolt tiitli „Lemmik-helkurikandja 2018“. Emotsioone ja juttu jätkus kogu tagasiteel.

Lemmik-helkurikandja 2018 tänukirjad viisid lapsed isiklikult kohale.

 

Imbi Pajula, Tallinna Liivamäe Lasteaia direktor

 

Lapsed jagamas linnaametnikele helkureid

 

Liivamäe lasteaia lapsed pakkusid jõulurõõmu erilistele lastele

Tallinna Liivamäe Lasteaias pöörati eelmisel aastal erilist tähelepanu hoolimisele, sellega oli olnud seotud palju tegevusi. Näiteks käidi külas Salu Koolis, Haraka Kodus ning Haiba Lastekodus.

Mõmmi rühma lapsed etendasid seal näidendit „Lumivalgeke ja metsarahvas“ ning joonistasid ja meisterdasid koos võõrustajatega.

Kuna Salu Koolis ja Haraka Kodus õpivad erilised lapsed, tuli Liivamäe lasteaia kasvandikud nendega kohtumiseks ette valmistada. Selles osas olid õpetajatele suureks abiks laste vanemad, kes suhtusid laste silmaringi laiendamisse igati positiivselt. 

Salu Kooli jõudes võeti lapsi väga soojalt vastu, esimesed pealtvaatajad olid juba saalis ootamas. Etendus läks väga hästi, lapsed olid tublid. Pealtvaatajatele meeldis eriti etenduse muusikaline osa, siis sooviti kaasa liikuda ja ümiseda, aeg-ajalt kostis ka rõõmuhõiskeid. Salu Kooli direktor tänas Liivamäe lapsi toreda etenduse eest.

Seejärel joonistati üheskoos talvepilte. Paberid ja pliiatseid pandi nii laudadele kui ka põrandale, et kõigil oleks mugav. Liivamäe lasteaia lapsed vaimustusid sealsetest munakriitidest, millega oli põnev joonistada. Tööd tulid värvikirevad ja kõigile meeldis koos tegutseda. Aidati pliiatseid kätte, joonistati ette kontuure, mida värvida ning räägiti jutte piltidest. Õhkkond oli toetav ja sõbralik. Lõpuks lepiti kokku kohtumine juba järgmiseks aastaks.

Haiba Lastekodus käidi külas, esineti näidendiga ning meisterdati ühiselt detsembris jõuluajal.

 

Imbi Pajula, Tallinna Liivamäe Lasteaia direktor

 

Liivamäe lasteaed kogus Ema ja lapse turvakodule kümme kasti köögitarvikuid

Tallinna Liivamäe Lasteaial on traditsiooniks toetada aastaringselt Ema ja lapse turvakodu, suurim toetuskampaania jääb ikka detsembrisse.

Vanemate ja personaliga koostöös hangitakse asju, mida  turvakodu hetkel  vajab. Sellel aastal sooviti köögi- ja majapidamistarvikuid, lasteaed sai pika nimekirja vajaminevatest asjadest.

Kokku koguti kümme kasti vajaminevat kraami. Toodi laste plastikust sööginõusid, beebilusikaid, tasse, taldrikuid, kausse, söögiriistasid, morsi- ja piimakanne, lõikelaudasid, joogitopse, panne, potte jne.

 

Imbi Pajula, Tallinna Liivamäe Lasteaia direktor

 

Liivamäe lasteaia lapsed pakkusid seltsi Iru Hooldekodu elanikele

Kuna õppida saab igal pool, otsustas Tallinna Liivamäe Lasteaia lapsed koos õpetajatega minna Iru Hooldekodusse, et koos sealsete elanikega joonistada ja juttu ajada ning esitada enda õpitud luuletusi.

14. novembril 2018 olid juba kõik Lepatriinu rühma lapsed varakult lasteaias, sest ees ootas bussisõit Iru Hooldekodusse.

Lastele tuletati enne kohale jõudmist meelde, et sealsed hoolealused on vanad ning mitmed neist ei jõua või ei saa käia ja liiguvad ratastooliga, mõned kuulevad halvasti ja neile tuleb asju mitu korda öelda.

Esimesed ratastoolides hoolealused juba ootasidki laste tulekut. Nad plaksutasid rõõmust, et nii palju lapsi neile külla tuli. Vanakeste emotsioon oli väga liigutav.

Saali ritta pandud laudade ümber käis vahva sumin: kes rääkis lastega oma perest, lastest ja lapselastest, kes sellest, mida teinud on, oma kodukohast jne. Usinalt hakati ka joonistama. Lapsed kinkisid oma joonistatud pildid oma uutele sõpradele. Mõned vanakesed lausa kogusid pilte ja olid uhked, et nii palju laste joonistusi oma tuppa said. Ka lasteaed sai kingituseks pilte.

Lõpuks lapsed tantsisid ja laulsid ning võõrustajad laulsid tuttavaid laule kaasa.

Enne lahkumist jagasid lapsed võõrustajatele medaleid ilusate joonistuste eest. Hooldekodu pere ootab lapsi jälle külla.

 

Imbi Pajula, Tallinna Liivamäe Lasteaia direktor

 

Lapsed külas Iru Hooldekodu elanikel

 

Tallinna koolide ja lasteaedade tantsutuuril selgusid parimad seltskonnatantsijad

28. aprillil 2019 toimus Tallinna Humanitaargümnaasiumi võimlas Tallinna koolide ja lasteaedade tantsutuur. Oma oskusi seltskonnatantsus panid proovile tantsijad 17 lasteaiast ja 10 koolist kokku 121 võistlejat.

Üritus sai alguse üheksa aasta eest Tallinna Liivamäe Lasteaiast. Kaheksa viimast aastat on üritus toimunud Tallinna Humanitaargümnaasiumis, kuna osavõtjaid on olnud üsna palju. Esialgselt oli võistlus kesklinna haridusasutustele, kuid juba mitu aastat on osalejaid üle Tallinna ja väljastpoolt linnagi. Tuuri eestvedajad on Liivamäe lasteaed, tantsuklubid Laguun ja Twist ning Kesklinna Valitsus, kes aitas ruumide rendi, meenete ja diplomitega.

Võistlejaid oli kesklinnast, Mustamäelt, Lasnamäelt, Nõmmelt, aga ka Maardust, Kiilist, Keilast ja Tapalt. Esindatud oli seitse tantsuklubi või -kooli: Reveranss, Laguun, Twist, Leevi, Impulse, Master ja Flex. Tantsis 37 mudilast ning 84 õpilast. Osalejaid tervitas Kesklinna vanem Vladimir Svet.

Hindamine käis nagu võistlustantsuvõistlustel. Sel korral olid kohtunikeks Heiki Lind, Kadi Tootmaa, Sandra Kallas, Eva-Maria Kessner, Claudia Pikknurm, võistluste peasekretäriks Sten Tarsalainen ning turniiri juhtis Saamuel Rammo.

Parimad tantsijad selgitati välja vanuserühmade kaupa.

3–4-aastastest olid kõige tublimad Kevin Tandorf ja Sofia Kuznetsova Tinkivinki Lastehoiust ning Matvei Zossimov ja Emilia Junonen Tallinna Kivimurru Lasteaiast.

5–7-aastaste esikolmik oli: Itan Guralnik ja Liselle Kaubi Tallinna Luha Lasteaiast ja Tallinna Liikuri Lasteaiast; Erki Tiit Lepvalts ja Sofia Heil Tallinna Lasteaiast Sipsik; Lukas Erik Kelder ja Emma Loreen Toiger Tallinna Päikesejänku Lasteaiast.

Lasteaedade printsessideks valiti Emma Loreen Toiger ja Miia Maria Kõrvits Tallinna Päikesejänku Lasteaiast ning Liselle Kaubi Kiili Lasteaiast.

1. klassi õpilaste esikolmik: Aksel Egert Adler ja Sofia Paidre Tallinna Pääsküla Koolist; Henri Jürimäe ja Johanna Kiirend Tallinna Ühisgümnaasiumist; Damir Romanov ja Eva Zayats.

2. klassi õpilaste esikolmik: Ardo Talving ja Stella Mägi Emili Koolist ja Prantsuse Lütseumist; Franko Talving ja Varvara Nesmeeva Emili Koolist; Oliver Saluveer ja Emilia Maria Lahesoo Tallinna Reaalkoolist.

3. klassi õpilastest võitsid Jesper Lepisto ja Silva Pütsepp Tallinna Reaalkoolist, teiseks jäid  Kristjan Paal ja Emili Nurk Tallinna Keskklinna Põhikoolist ning kolmanda koha saavutasid Sander Ehrpas ja Piret Otsa Tallinna Reaalkoolist.

Koolide printsessideks valiti Janelle Kivistik Keila Koolist, Stella Mägi Prantsuse Lütseumist ja Johanna Kiirend Tallinna Ühisgümnaasiumist.

Võistluste vaheaegadel esinesid Mark Richard Jürna ja Mari-Liis Mets (Mark on kolmekordne Eesti meister, Mari-Liis Eesti meistrivõistluste hõbe), Rico Piirsalu ja Kristin Kasemets (Eesti D-klassi aasta karikas ja Eesti meistrivõistluste hõbe). Muusikat mängis DJ Ralf Oliver Purje.

Imbi Pajula, Tallinna Liivamäe lasteaia direktor

 

Liivamäe lasteaias pandi püsti inkubaator ja hauti välja tibud

Tallinna Liivamäe Lasteaed viis läbi erakordse loodusprojekti – lasteaias pandi püsti inkubaator ja hauti välja tibud. Linnud leidsid endale kodud laste peredes.

Veebruari alguses said vanemad lasteaiast kirja, kus räägiti plaanis olevast looduse uurimise projektist ning küsiti nende nõusolekut ja ideid. Samuti sooviti teada, kas nad tahaksid koorunud tibusid endale maale viia. Tulemus oli ootamatu – soovijaid oli rohkem kui tibusid!

Märtsis saabus kauaoodatud inkubaator, munad toodi direktori maakodust. 12. märtsil lülitati masin sisse ning pandi munad 21 päevaks hauduma. Kõik rühmad käisid hauduvaid munasid uudistamas. Mõned uudishimulikud olid lausa ninapidi masina klaasseina vastas ja arvasid, et munadest juba midagi kostub.

Kolmandal ja viiendal päeval kontrollisid õpetajad ja lapsevanemad, kas munades juba midagi toimub. Kõigi üllatus oli suur, kui üsna mitmes munas uut elu nähti. Hoolekogu koosolek algaski munade läbivalgustamisega, sest ka lapsevanemad polnud midagi sellist oma silmaga näinud. Järgnevad 18 päeva käidi ikka kontrollimas, kas munad ilusti alles ja terved.

1. aprillil saabus kauaoodatud koorumispäev. Kõigepealt kostus ühest munast viuksumist, seejärel ilmus esimene nokaauk. Kõik lapsed jooksid tibu toimetamist munakoore lõhkumisel vaatama. Tuba oli uudistajaid pidevalt puupüsti täis. Tibu toksis nokaga muna tömbimat otsa ning lapsed innustasid teda kõva häälega.

Lõpuks kooruski lasteaiapere esimene tibu. Kooruvatele tibudele oli valmis pandud kast soojendava lambi, toidu ja joogiga. Mõnda aega kuivas ja puhkas tibu lambi all. Kui lapsed uuesti tibu vaatama tulid, oli ta juba kohev ja siblis kastis ringi.

Edasi püüti teha nii, et kõik koorumist näeksid. Kui lapsevanemad õhtul lastele järele tulid ja tibu parajasti kooruma hakkas, ei saadud koju minna enne, kui koorumine nähtud. 

Kuna kogu protsess oli nii vanematele kui lastele eriliselt ahaa-elamust pakkuv, otsustati inkubaator aprilli 3. nädalal uuesti käima panna.

 

Imbi Pajula, Tallinna Liivamäe Lasteaia direktor

 

Liivamäe lasteaia loodusuurijad vaatavad akvaariumist „kullesetelevisiooni“

Tallinna Liivamäe Lasteaia lapsed uurisid alates 6. maist 2019 konnakulleste arengut akvaariumis. Akvaarium käis rühmast rühma ja terve päeva said lapsed jälgida, mis kullestega toimub.

Kõigepealt ootas üllatus Krõlli rühma lapsi, kes leidsid hommikul rühmatoast suure kasti sogase vee, muda, taimede ja konnakullestega. Laste hämming oli suur, kui sogast vett uurides märgati seal midagi võdisedes edasi ujumas.

Kui kulleste kast oli ühe korra kõikides rühmades olnud, läks lahti teine ring. Selleks ajaks olid kullesed juba üsna suureks kasvanud. Ühed olid väiksemad, teised suuremad nagu lapsed ikka. Kulleseid sai vaadelda ka kolmas kord, siis olid nendel väikestest ujuvatel tegelastel juba tagumised jalad näha. Konnahakatisi vaatasid ka lapsevanemad ja meenutasid oma seiku lapsepõlvest.

„Kullesetelevisiooni“ käisid vaatamas veel Tallinna Komeedi Lasteaia ja Rahvusvahelise Kooli lapsed. Viimased olid kullestest eriti huvitatud, sest ei olnud selliseid vilkaid tegelasi oma silmaga veel kunagi näinud. Komeedi lasteaia lastel õnnestus ühtlasi näha ka tibu koorumist munast. Tibu sai endale nimeks Komeet.

 

Imbi Pajula, Tallinna Liivamäe Lasteaia direktor

 

Konnakullesed on põnevad. Lapsed „kullesetelevisiooni“ vaatamas